Zaostrzenie kar dla kierowców

6 maja bieżącego roku prezydent RP Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy – Kodeks Karny oraz niektórych innych ustaw. Ustawa zacznie obowiązywać 20 maja 2017r.

Co to oznacza?

W ustawie znajduje się podstawa prawna do tego, aby policja mogła w sposób całkowicie legalny poddać rutynowemu badaniu kierowcę pojazdu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu, np. narkotyków i dopalaczy. Do tej pory nie było to całkowicie jasne.

Ustawa ta podnosi także dolną granicę kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości do dwóch lat. Do tej pory było to co najmniej 9 miesięcy. Dodatkowo kara ta nie będzie mogła być zawieszona, oznacza to, że kierowca, który spowoduje wypadek w stanie nietrzeźwości zostanie skazany na minimum 2 lata pozbawienia wolności w sposób obligatoryjny.

Zaostrzona zostanie również kara za świadomą ucieczką przed pościgiem policji. Po zmianie przepisów ucieczka będzie traktowana jako przestępstwo zagrożonym karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd skazując kierowcę będzie orzekał wobec niego również zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych w zakresie od roku do 15 lat. Dziś za taki "wybryk", który był traktowany jako wykroczenie groziła kara grzywny lub kara aresztu na 30 dni.

Kierowca, który obecnie prowadził pojazd pomimo orzeczonego zakazu mógł być skazany na karę pozbawienia wolności do 3 lat. Z nowymi przepisami podnoszą się górne widełki kary oraz pojawia się prawnie określone minimum. Po ich wejściu w życie skazany trafi do więzienie na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo kierowca, który prowadził pomimo wydania administracyjnej decyzji o cofnięciu uprawnień, otrzyma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Obecnie taki zakaz był stosowany niezwykle rzadko. 

Nowelizacja zakłada również, że sądy wydające wyroki za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców. Informacje te mają otrzymywać z baz danych znajdujących się w centralnej ewidencji kierowców oraz w ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe, prowadzonej przez policję. Obecnie sądy orzekały bez tych informacji.

Wykroczenia będą się przedawniały po trzech latach a nie jak było do tej pory po dwóch. Co w wielu przypadkach powodowało, że wielu sprawców groźnych wykroczeń drogowych nie zostało ukaranych bo ich sprawy się przedawniły.

Jak widać polskie przepisy ruchu drogowego są sukcesywnie zaostrzane. Na pewno nie uderzają w dobrych kierowców, którzy traktują innych uczestników ruchu drogowego z szacunkiem i poszanowaniem prawa. Uderzają za to w tych użytkowników dróg, którzy nie powinni się na niej znaleźć lub korzystają z niej z narażeniem bezpieczeństwa i życia innych.

Jedźmy bezpiecznie.

Komentarze  

+1 #1 Bożena 2017-06-28 04:59
I bardzo dobrze, na pohybel s*&^%%!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Video

Seat Ibiza PL [Walkaround]
Nowy Seat Ibiza - mieszczuch z klasą
Skoda Citigo Walkaround
Citigo - prawie idealne auto do miasta
Toyota C-HR 2017 Walkaround
Pierwsze oględziny nowej toyoty C-HR
Renault Clio 2016 Walkaround
Kilka ujęć nowego Clio
Audi A4 Avant 2.0 TFSI Quattro
Honda Civic X generacji

Testy aut nowych

TEST: Mitsubishi Pajero 2017 – bezkompromisowa luksusowa terenówka

Rynek aut typowo terenowych niestety jest wymierający – to boli. Auta przeznaczone typowo w ciężkie warunki są już w ofertach salonów niezwykle rzadkie, konkurencja sie kurczy a ich miejsce zastępują miejskie, co by nie mówić trochę bezpłciowe SUV-y cz też Crossovery. Jak by nie patrzeć jest to w dużej mierze wina kupujących – bo przecież jak życie pokazał o 3/4 segmentu C a nawet B na napompowanych kółkach nigdy nie pokonało większej przeszkody niż 10 cm krawężnik. Na szczęście są jeszcze firmy, które dbają też o tych, którzy w komforcie mogą wjechać w cięższy teren.  

Więcej…

Testy aut używanych

Test używanych: Mazda 3 BL 2009 - 2013Mazda 3 (oznaczenie kodowe BL) miałe swój rynkowy debiut w 2009 roku. Od strony technicznej jest to dość zbliżone auto do „3” poprzedniej generacji. Stylistycznie też jet to raczej ewolucja niż rewolucja. Coś jak kolejna generacja VW Golfa. W każdym razie auto nawet dziś, osiem lat po premierze wygląda nowocześnie.

Więcej…

Aktualności i opinie

Pięć dekad Polskiego Fiata 125p

Wczoraj okrągły jubileusz obchodził większy brat "Malucha". Dokładnie 50 lat temu w 1967r. rozpoczęła się produkcja modelu 125p na licencji Fiata w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. Tak w Polsce rozpoczął swoją historię "Duży Fiat".

Więcej…

© 2015 Napędzani Benzyną by PUSHMEDIA.. Designed By AGETHEMES
Konfiguracja i administracja Pushmedia.pl
Free Joomla! templates by AgeThemes